Seminarisari "Teadlik ratsanik, terve hobune"

Seminarisari „Teadlik ratsanik, terve hobune“ on üheksast ühe-päevasest hobuseomanikele, tallipidajatele ja ratsanikele suunatud seminarist koosnev projekt, mida toetab Leader Eesti. Esimene seminar hobuste esmaabi teemadel toimus Lepiku Külalistemajas 06.11.2016 .
Viimase 20. aasta jooksul on hobumajandus Eestis jõudsalt kasvanud - loodud on palju uusi ratsatalle ja erahobuseomanike arv on pidevalt suurenenud. Aina tihedam suhtlus Lääne-Euroopa riikidega on toonud ilmsiks teatud käärid Eesti ja Lääne-Euroopa hobumajanduse vahel. Üheks valupunktiks on kindlasti ka meie inimeste vähene teadlikkus hobuste tervise hoidmisest ja edendamisest. Plaanitav seminarisari loodab meie hobuseinimetele koolitusi pakkudes neid kääre vähendada ja läbi selle edendada piirkonna hobumajandust. Eesmärgi saavutamiseks on Lepiku Külalistemajja (http://www.lepikutalu.ee/?lang=ee)  kutsutud järgneva kahe aasta (2017-2018) jooksul esinema oma ala tippspetsialiste Inglismaalt ja Saksamaalt ning oma panuse annavad ka Eesti enda hobusearstid.


Seminaride ajakava: 

06.11.2016 Hobuste esmaabi praktiline seminar. Lektor Triin Tohver (Triin Tohveri Hoburavi)
19.02.2017 Hobuste aretuse tervislikud aspektid ning varssade terviseprobleemide ennetus ning esmaabi. Lektorid Reet Herm (Eesti Maaülikool) ja Ulrika Tuppits (Varsaaru)
07.05.2017 Hobuste kiropraktika kasutusvõimalused. Lektor Dr.Donald Moffatt (IAVC, Saksamaa)
23.07.2017 1.Tiirud ja teised hobuste seedeelundkonna haigused. 2.Levinumad hobuste nahakasvajad – mida iga omanik võiks teada. Lektor emeriitprofessor Dr.Derek Knottenbelt (Glasgow Ülikooli hobuste sisemeditsiini konsultant, Equine Medical Solutions direktor, UK)
10.09.2017 Hobuste söötmine. Lektor Dr.Teresa Hollands (loomade söötmise seenior lektor Surrey Ülikoolis, lektor Nottinghami Veterinaaria Ülikoolis, UK)
04.10.2017 Rautus ja kabjaprobleemid. Lektor sepp Simon Sparks (UK)
Veebr.2018 Hobuste aretuse tervislikud aspektid ning varssade terviseprobleemide ennetus ning esmaabi. Lektorid Reet Herm (Eesti Maaülikool) ja Ulrika Tuppits (Varsaaru)
Juuni 2018 Hobuste esmaabi praktiline seminar. Lektor Triin Tohver (Triin Tohveri Hoburavi)
August 2018 Hobuste seljahaigused. Lektor Dr. Jessica Kidd (konsulteeriv hobuste kirurg, Oxfordshire, UK)

Märts 2016

See kevad on Hoburavi jaoks eriline, sest esmakordselt saame pakkuda mära omanikele reproduktsiooni alaseid teenuseid. Seda tänu Leader programmi kaasabil soetatud ultraheli seadmele CTS-800!

Täpsemalt saad uute teenuste kohta lugeda siit: Günekoloogia teenused

November 2016

Nagu juba aasta alguses sai lubatud, on 2016 aasta olnud Hoburavi jaoks väga põnev ja aina paremaks läheb.

06.novembril sai Lepiku Külalistemajas avapaugu Leaderi poolt toetatav üheksast põnevast koolitusest koosnev seminarisari "Teadlik ratsanik, terve hobune". Kõigi toimunud ja tulevaste seminaride kohta leiate infot ürituse Facebooki lehelt.

Novembri parim uudis on aga loomaarst Ingrid Pärgi liitumine Hoburavi naiskonnaga. Ingrid on lõpetanud Maaülikooli veterinaaria eriala 2015. aastal. Nii ülikooli kõrvalt, kui ka peale lõpetamist, töötas ta Taanis veterinaarassistendi ja ratsastajana ning on nüüd õnneks tagasi Eestimaal, et aidata ka siinseid hobuseid. Ingrid hakkab lisaks Hoburavi tavapärastele raviprotseduuridele tegelema ka hobuste reproduktsiooniga ning söödaalase nõustamisega. Lähemalt nii Ingridi kui tema pakutavate uute teenuste kohta saate lugeda "Loomaarstid" ja "Teenused" rubriikidest.
Ingrid hakkab Hoburavi bussiga ringi sõitma kahel päeval nädalas, enamasti reedeti ja laupäeviti. Seega ei too Ingrid endaga kaasa mitte ainult uusi vajalikke teenuseid, vaid võimaldab nüüdsest arsti talli kutsuda ka laupäeviti!
Ingridi esimene tööpäev Hoburavi juures on 18.november.

Alates novembrist on meil ka uus e-mail: hoburavi@gmail.com
Vastame loomulikult ka kõigile kirjadele, mis saadetakse vanale e-mailile.

5.novembril võis Hoburavi tegemistele kaasa elada Maahommikus: http://bit.ly/2g7MScF

13.01.2016

Kaks postitust ühel kuul, aga nagu lubatud, tuleb uuenduslik aasta.
Esimesed kaks muutust on:
1. Üritan (digitaalse) ajaga kaasas käia. Seepärast võtsin tänasest paberkalendri asemel kasutusele tahvelarvuti, millega saab vajadusel tallis arved valmis teha ja kõik patsientide andmed digitaalselt salvestada.

2. Teine tähtis muutus on see, et peale kolme ja poolt aastat tegutsemist panin lõpuks paika oma tööajad. Erakorraliste juhtumite puhul olen, kui vähegi võimalik, endiselt kättesaadav 24/7. Oma tava töötelefonile (5186416) vastan nüüdsest ainult esmaspäevast reedeni, hommikul üheksast õhtul kella seitsmeni. Väljaspool neid aegu on mul nüüd uus hädaabi telefoninumber. Ehk siis:

E-R 09.00-19.00 tel.: 5186416
Hädaabi tel. väljaspool tööaega: 5052804


Jaanuar 2016

Head uut ja õnnelikku aastat!
Hoburavi eelmine aasta möödus küllaltki rahulikus töörütmis ja natuke häbi on tunnistada, et ma ei jõudnud korraldada ühtegi veterinaaria teemalist täiendkoolitust. Eks mõnikord ongi vaja aeg maha võtta ja natuke puhata. See-eest on selleks aastaks plaanis nii mõnigi töö-alane uuendus ning loodan korraldada vähemalt kolm täiendkoolitust - nii hobuseomanikele kui teistele, mitte hobustega tegelevatele veterinaaridele. Aasta tõotab tulla põnev ja annan endast parima, et kõige olulisem info ka siia kodulehele jõuaks.
Kõige värskemad uudised ja sündumused leiad alati Hoburavi Facebook´i lehelt: https://www.facebook.com/hoburavi/

Juuli 2015

Kevad möödus suurte sündusteta ja tekkis juba lootus, et see aasta pääseme ilma herpese puhanguta. Kahjuks haigestusid siiski juuli alguses mõned hobused Padise Tallis. Tegemist oli, nagu ka eelneval kahel aastal, herpese neuroloogilise vormiga. Eriti salakaval oli viirus see aasta sellepoolest, et hobustel ei ilmenud mingeid hingamisteede nähtusi nagu nohu või köha ja puhang oli ka ebatavalisel ajal, suve keskel. Nüüdseks on kõik hobused paranemas ja ühtegi uut juhtu minule teadaolevalt teistes tallides ei ole. Hoiame pöidlad pihus, et nii ka jääks.
Herpese kohta saab lähemalt lugeda siit: Hobuste neuroloogiline herpes

Soovin kõigile ilusat suve jätku!


Märts 2015

Aasta algus on möödunud töiselt ja meedia lainel. Veebruaris ilmus ühekordne Lääne-Harju koostöökoja ajaleht "Lood Loodest", mille esikaanel oli Hoburavist juttu. Ka ajakirja Nipiraamat märtsikuu numbris oli minu tööst tore artikkel. Kas keegi sealt ka mõne hea nipi sai on iseasi.
Veebruaris andsin ma loenguid Maaülikooli viimase kursuse veterinaaria tudengitele. Teemadeks olid nagu ka eelnevatel aastatel ortopeedia ja hambahaigused. Tundub, et see aasta on lõpetamas palju tublisid ja mis veel tähsam, hobusehuvilisi loomaarste. Natuke olen jõudnud see aasta ka ennast harida. Läbisin nimelt Edinburgh Ülikooli hobuste toitmise ja toitumise online kursused.
Alanud on kevad, mis tähendab ilusaid päikselisi ilmasid ja naeratavaid eestlasi :) Kahjuks soodustab kevad aga ka viirusepuhanguid meie tallides ning laminiidi episoode. Hoidke oma hobustel ja nende tervisel see kevad silm hoolega peal!

Jaanuar 2015

Head uut ja õnnelikku aastat kõigile!
2014 aasta oli minu ja ka Hoburavi jaoks üks ütlemata hea aasta. Täitus minu pikaajaline unistus loomade kiropraktiku paberitest. Saksamaal omandatud uued oskused on ennast juba kuhjaga ära tasunud - olen saanud aidata paljusid seljaprobleemide ja krooniliste longetega hobuseid, keda tavameditsiini teadmistega ei oleks ennem osanud nii hästi aidata. Ka Foxi läbis see aasta eksami ja sai endale teraapiakoera paberid. Hetkel käivad kaks korda kuus Foxile raamatut lugemas Tabasalu lapsed. Üks aasta tipp-sündmustest oli kindlasti juulis Tartus toimunud heategevuslik Horepower seminar. Ka mõlemad sellel aastal Ruilas toimunud hobusõprade seminarid läksid igati korda. Veebruaris käis hobuste söötmisest meile rääkimas Markku Saastamoimen ja oktoobris rääkis kiropraktikast ning hobuste biomehaanikast Donald Moffatt. Eduka aasta tipuks sai novembri lõpus mulle osaks suur ja ootamatu au kui ma võitsin HEAK´i Harjumaa väike-ettevõtja auhinna. Lähemalt saab sellest auhinnast lugeda siit: http://www.heak.ee/harjumaa-aasta-tegija
Suur aitäh nomineerijatele Lääne-Harju Koostöökojast ja kõigile, kes on mind aidanud ja toetanud oma väike-ettevõtte arendamisel. Selle aasta märtsis saab Hoburavi juba kolme aastaseks ja loodan seda sünnipäeva vääriliselt tähistada :)

November 2014

Täiesti ootamatult on 2014 aasta peaaegu läbi saanud ja ma ei ole kordagi oma kodulehte uuendanud. Ühest küljest on see vist hea märk, et tööd ja tegemisi jagub arvutist eemal, aga samas on ka väga piinlik, et asi niiviisi unarusse on jäänud. See aasta on kindlasti möödunud kiropraktika õppimise, sellest rääkimise ja praktiseerimise nime all. Plaan seda eriala õppima minna oli mul juba ammu ja ma olen väga õnnelik, et ma seda enam pikemalt edasi ei lükanud. Kiropraktika on juba nüüd, kui olen alles suuremate kogemusteta, aidanud mind hobuste lonkeuuringuid paremini läbi viia ja olen saanud aidata loomi, keda tavaliste veterinaaria teadmistega ei oleks osanud. Samuti on olnud äärmiselt põnev hakata tegelema ka väikeloomadega ja olen õnnelik, et saan seda teha nüüd päris ametlikult Tiina Toometi kliinikus. Oktoobris käis Eestis seminari andmas ja loomi ravimas ka minu õpetaja ja IVCA kooli rajaja (esimene loomade kiropraktika kool Euroopas) Dr.Donald Moffatt. Tema läbiviidud tõesti ülihuvitava seminari materjalid on üleval Artiklite lehel.

09.juulil toimus Tartus ainulaadne heategevuslik üritus Vets with Horsepower, mida mul oli suur au organiseerida. Väga aktuaalsetel ja huvitavatel teemadel käisid meie veterinaaridele ja hobuse omanikele rääkimas Euroopa tipp-veterinaarid eesotsas Dr.Derek Knottenbeldiga. Oma mootorratta ringreisi raames kogusid arstid raha Gambia Hobuse ja Eesli Fondi (https://www.facebook.com/ gambiahorseanddonkey) ja organisatsioon Smiletrain (https://www.facebook.com/ SmileTrain) jaoks. Tänu osavõtjate lahkusele ja sponsorite toetusele õnnestus ka meil hea eemärgi nimel annetada 820€!

Eks aasta jooksul on juhtunud veel ka palju muud huvitavat, aga kõigest kirjutada ei jõua. Nagu ikka loodan edaspidi olla tublim kodulehe uuendaja. Ilusat sügist ja algavat talve kõigile!

Jaanuar 2014

Alanud on hobuseaasta - loodetavasti toob see eriline aasta kõigile hobuinimestele ainult rõõmu, tervist ja häid tulemusi!
Minu jaoks algas uus aasta koolipingis. 7-10.jaanuar toimus Maaülikoolis Heli Säre väga põhjalik ja huvitav anesteesia koolitus. Kuigi väga palju räägiti väikeloomade anesteesiast siis sain ka uusi ja vajalikke teadmisi hobuste rahustamise ja üldanesteesia kohta.
Õpilusti jätkub aga veel veebruarissegi, 01.02 toimub Ruila Koolis hobuste söötmise seminar. Lektoriks on oma ala tõeline proffesionaal Markku Saastamoinen Soomest. Ürituse kuulutuse leiad siit: Hobuste söötmise seminari kuulutus.
Loodetavasti jagab Markku oma ettekannete kokkuvõtteid hiljem ka siin kodulehel.

Eelmine aasta valminud Ilusa Maa videolugu minu töö kohta saab nüüd vaadata ka YouTubis: http://www.youtube.com/watch?v=EV-LbhIEvyk

Detsember 2013

Jälle on üks aasta mööda saamas ja aeg on teha kokkuvõtteid. Hoburavile oli see teine tegevusaasta ja kuigi arenguruumi on veel oi kui palju siis võib seniste saavutuste üle ka natuke uhke olla. Tegutsemiserõõmu ja indu veel jätkub ning see on vast kõige tähtsam.
Hobuse tervise teemadest sai sellel aastal kindlasti kõige rohkem räägitud herpesviirusest, seda seoses kevadel Põhja-Eestis möllanud haiguspuhanguga. Märkimisväärne on see, et peale haiguse taandumist said kokku Eesti hobuse veterinaarid ja vet ameti töötajad ning arutati toimunu üle ja tehti järeldusi. Sellel koosolekul valmis dokument, mis sisaldab soovitusi ja nõudeid, kuidas käituda ja mida teha, et sarnaseid haiguspuhanguid edaspidi ära hoida. Dokument on üleval nii Ratsaliidu, Hobumaailma kui ka siin Hoburavi kodulehel. (Et hobune oleks terve). Soovitan see üles panna kõikidesse tallidesse ning ratsutamisega tegelevate asutuste kodulehtedele!
2013 aastal sai korraldatud kaks hobusehuvilistele mõeldud esmaabi seminari. Mõlemal seminaril kokku oli 225 külalist, mis on ootamatult lahe tulemus. Järgmisel aastal võiks seminaride arv olla kaks korda suurem! Siinkohal jällegi väljakutse kõigile tallipidajatele: korraldage oma talliinimestele erinevaid hobuse teemalisi õhtupoolikuid! Huvi on kindlasti suur ja kasu saavad sellest muidugi esmajoones meie hobused. Kõigist minu pädevusse kuuluvatest tervise teemadest tulen rääkima väga hea meelega.
Selle aasta sees ilmus ajakirjas Oma Hobu (http://www.esthorse.ee/omahobu/) kuueosaline longete teemaline artiklite sari. Neid artikleid saab alla laadida ka nüüd siit lehelt (Artiklid). Aasta lõpust hakkas ilmuma uus sari nahahaiguste teemal. Nahahaigused said minu uueks suureks lemmikuks (kui nii öelda tohib) tänu juuni kuus toimunud hobuste nahahaiguste seminarile Saarbrückenis, Saksamaal, kus sai kaks päeva Dr.Knottenbeldi (http://www.liv.ac.uk/equine/team/derek-knottenbelt/) käe all intensiivselt teemaga tegeldud. Teine koolitus, millest see aasta osa võtsin, oli hobuste lonkeid käsitlev "Equine Orthopedic Case Days", mis toimus septembris Kölnis.
Selle aasta märksõnade hulka kuuluvad ka Eesti esimesed hobuste magnetresonants uuringud ning hobuste ortopeedia loengute pidamine Maaülikoolis ja juba teist aastat järjest tundide andmine Tallinna Ratsakooli tublidele õpilastele. (http://tallinnaratsaspordikool.wordpress.com/tunniplaan/veterinaaria/)

Soovin kõigile rahulikku advendi- ja jõuluaega! Veetke rohkem aega koos oma neljajalgsetega ning võimalikult vähe kaubanduskeskustes jõulukinke otsides!



Juuni 2013

Kõige tähtsam suve alguse uudis on see, et valmis sai vist esimene Eesti hobuste veterinaaride koostöös kokku pandud dokument, mis sisaldab soovitusi tallipidajatele, hobuseomanikele ja võistluste korraldajatele ning osalejatele. Kogu ettevõtmise ajendiks oli sellel kevadel Põhja-Eestis õnnetult möllanud herpesviiruse puhang. Dokumendi eesmärk on parandada meie tallides peetavate hobuste tervise järelvalvet ja seeläbi loodetavasti vähendada viiruste ja muude haiguste levikut tulevikus. Soovitusi sisaldava dokumendi nimega: "Et hobune oleks terve" leiad siit ning ka Ratsaliidu koduleheküljelt:

Et hobune oleks terve <-- Lae alla, riputa talli ülesse ja anna sõpradele lugeda!

Aprillis sai Triin Tohveri Hoburavil täis esimene tegevusaasta. Kokkuvõtete tegemise raames viisin läbi kliendiküsitluse, millest võttis osa 159 inimest! Suur aitäh kõigile, kes olid nõus oma arvamust minuga jagama. Teie antud vastuste põhjal muutsin oma hinnakirja ning üritan ajapikku täiendada ka siinset kodulehekülge.
Siin küsitluse tulemuste kokkuvõtte mõnede minupoolsete kommentaaridega:
Hoburavi 2013 aasta küsitlus

Soovin kõigile ilusat Eestimaa suve ;=)

Veebruar 2013

Uus aasta on alanud uhkelt! Jaanuari keskel toimus Maaülikooli Suurloomakliinikus hobuste magnetresonantskaamera koolitus ja nüüd oleme nii kaugel, et ainsana piirkonnas (Baltimaad-Soome-Venemaa) viime Eestis läbi hobuste magneti uuringuid! Lähemalt nii sellest uuest tehnikast kui ka toimunud koolitusest saab lugeda veebruari Oma Hobust kui ka siit kodulehelt artiklite alt.

Minu enda tegemistes on kõige suuremaks uudiseks see, et sel kevadel annan ma Maaülikooli viimasele semestrile hobuste ortopeedia loenguid! Olen eriti õnnelik selle pakkumise üle kuna see motiveerib (või sunnib) mind välja otsima kõik vanad õppematerjalid ning annab hea põhjuse vanade tarkuste üle kordamiseks ja värskendamiseks. Kuigi ma ei ole üksi mööda kohalikke talle veel aastatki sõitnud on jõudnud tekkida juba väike kurbus selle üle, et nii ülikoolis õpitu kui ka kliinikus töötamisel nähtu kipub osaliselt ununema. Nüüd tekkis siis väga hea võimalus vana meelde tuletada ja suur väljakutse need teadmised ka järgmistele tublidele arstidele edasi anda!

Märtsis on plaanis ka järgmine hobuse tervise seminar teemal profülaktika ja hädaabi, aga sellest juba lähemalt kui plaanid paigas on!

Ja siit ta tuleb, meie väikse Eesti kõige esimene mrt hobupatsient Brethila ja tema kabja Speed Spin Echo T2 sekvents sagitaal vaates:

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Oktoober 2012

Mul oli väga hea meel olla see aasta esimest korda Tallinn International Horse Show raviarstiks! Veelgi suurem rõõm oli aga selle üle, et tööd peaaegu ei olnudki kuna kõigi neljajalgsete sportlaste tervis oli parimas korras! Samal ajal oli tore kaasa elada Gunnarile ja teistele tublidele Eesti sportlastele! Palju õnne veelkord kõigile heade saavutuse puhul!

Septembri lõpus Kölnis toimunud Equine Orthopedic Case Days kesksel kohal olid erinevalt Horse Showst lonkavad hobused, erinevad diagnostika ja ravivõimalused. Kahjuks peab tõdema, et mida aeg edasi, seda rohkem saab selgeks, et ilma modernsete diagnostika vahenditeta (nagu magnet ja sintigraafia) on 100% õige diagnoosi panemine tihti keeruline. Polnud see lihtne ka varem, aga nüüd me lihtsalt teame, mis hobuse jalgades kõik katki võib minna ja et varem ei olnud meie lihtmeetoditel pandud diagnoosid tihti õiged. Loodan kõigest südamest, et ka meie väikeses Eestis areneb meditsiin ikka jõudsalt edasi ja suudab sammu pidada Lääne-Euroopa omaga. Sellest on minu arust aga veelgi tähtsam, et pidevalt kasvaks ka meie arstide ning loomaomanike teadlikkus hobuste haigustest ja sellest, kuidas nendele jälile saada ning võimalusel ka ravida!

Järgmine veterinaaria konverents toimub siin samas Eestis 26-27.10:
http://vet.ee/?jutt=4_9_12
Hobuste haigustest tuleb rääkima Soome Hyvinkä Hobusekliiniku kirurg, Olli Mäkela!

September 2012

09.septembril toimus Ruila koolis esimene hobuste tervise teemaline seminar hobusehuvilistele. Kokku tuli natuke üle 100 hobusehuvilise, et kuulata ettekandeid erinevate haiguste diagnostika teemadel. Nahahaigustest rääkis Sveta Belova, kopsuhaiguste teemal Maaülikooli loomaarst Reet Herm ja longete diagnostikal võtsin ka ise sõna. Tagasisiside on olnud väga positiivne ja kindlasti on plaanis korraldada ka järgmine seminar. Seekordse seminari ettekannete materjalid leiab siit
-->Seminari materjalid

Tagantjärele veel palju õnne Grete Hussarile, kes võitis selle aasta hobusesõbraliku koolisõidu auhinna!!! Intervjuud Gretega ja üldiselt auhinnast saab lugeda Hobumaailmast: http://www.hobumaailm.ee/?page=3&sub=20&id=153

Septembri lõpus (26.09-03.10) olen ma Saksamaal ja võtan osa rahvusvahelisest praktilisest longete seminarist "Equine Orthopedic Case Days", mis toimuvad minu vanas töökohas Burg Müggenhauseni hobusekliinikus Kölnis:
http://www.pferde-klinik.de/orthopaedic-case-days-2012-am-29-30-september-fortbildung-fur-tierarzte/

August 2012

Seoses võimalusega Hoburavi Facebooki lehte uue infoga väga lihtsalt täiendada, olen kodulehe kiiretel suvekuudel natuke unarusse jätnud. Loodan seda edaspidi enam ei juhtu. Kui leian abivalmis IT-mehe siis panen siia kindlati üles ka proffesionaalse Facebooki ikooni. -> Hoburavi Facebookis

Suve peale on kohale jõudnud mu kaua oodatud Hobumobiil! On ütlemata hea tunne kui kõik vajalik alati käepärast on ja tallis saab ära teha nii pikemad röntgeni- kui ultraheliuuringud. Ago Ruusi tehtud ilusaid pilte masinast ja varustusest leiab jällegi Facebookist. Väga vabandan kõigi mitte-Facebooki kasutajate ees!

Juuni kuus tõmbasin esmakordselt ühel hobusel Eestis välja hamba (seisunarkoosis üle suuõõne) ehk Saksamaal õpitut oskused ei ole ka kodumaal päris unarusse jäänud!

Hea meel on rääkida ka aina kasvavast väga ladusast koostööst Tartu Maaülikooli laboriga hobuste kopsuloputusproovide uurimisel ja Saksa laboritega Laboklin ja Zecklab kõriproovide uurimisel ja borrelioosi testimisel. Kõik üldvere proovid võib julgelt saata Tallinnas asuvasse Quattromed laborisse!
Vaikselt kasvab koostöö ka Soome erinevate hobusekliinikutega, seda just raskemate operatsioonide ja spetsiaalsete teraapiate (nt. IRAP, tüvirakud jne) puhul.

Väga kaugel ei tohiks olla ka enam Maaülikooli magnetresonantskaamera kasutuselevõtt. Huvilisi ja hädalisi, kes seda masinat oma hobuse lonke täpsemaks diagnoosimiseks vajavad, on tekkinud juba päris palju. Selle masina kasutuselevõtt viib hobuste longete diagnostika Eestis vaieldamatult Lääne-Euroopa meditsiiniga samale tasemele. Lähimad samasugused masinad asuvad Rootsis ja Saksamaal.

Septembri alguses on leiab aset väike aga mõnus hobuste tervise teemaline õhtupoolik Ruila talli ruumides. Seminar on mõeldud kõigile hobusehuvilistele. Ettekannetega esinevad peale minu veel teisedki Eesti hobusearstid. Teemad ja täpne aeg ei ole veel päris paigas. Kirjutage mulle kindlasti kui teil on teemasid, mis teid eriti huvitaks ja mille kohta te hea meelega ettekannet kuulaksite!

Juuli 2012

eas logo

01. veebruarist  2012  01. Juulini  2012 aitas Triin Tohver Hoburavi  OÜ-l põhivara soetada Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse alustava ettevõtja stardi- ja kasvutoetuse programm.

Mai 2012

Lõpuks ometi on kohal ja 100% töökorras minu ultraheli masin MyLab 30 kui ka kaasaskantav Agfa röntgeni ilmuti ja Gierth röntgenimasin!
Ka esimesed pildid on juba tehtud - olen tõeliselt õnnelik piltide hea kvaliteedi üle!

Mai kuu kahel nädalalõpul olen raviv veterinaar Ruila Kevadtuuril (www.ruilatall.ee).

Mai lõpuks (kui VW enam midagi ei muuda) peaks jõudma kohale ka minu veterinaarbuss, kuhu sisse röntgeni ilmuti pannakse. Seniks kuni bussi veel ei ole saan tallis kohapeal teha kuni kolm röntgenipilti.

Vaata ka: Triin Tohveri Hoburavi Facebook lehte.
Plaanis on sinna postitada jooksvalt värskemaid uudiseid ning erinevat (virtuaalset) infot hobuste haiguste ja tervise kohta!

Aprill 2012
Selle kuu teisel poolel, ehk juba kohe-kohe, saabuvad kaua oodatud kaasaskantav röntgen ja ultrahelimasin! Kindlasti annan nii siin kodulehel kui facebookis sellest ka kohe teada! Seoses Eestis hetkel leviva borrelioosi-murega lisasin kuu alustuseks uue artikli - loe siit.
Kuna Eestis on borrelioosi vaktsiin peatselt kättesaadav, uurisin olemasolevat teemakohast teaduslikku kirjandust (mida kahjuks ei ole palju) ja vaktsiini tootja kodulehel olevat informatsiooni. Alljärgnevalt selle põhjal koostatud soovitused:

  • soovitav on vaktsineerida terveid hobuseid, kellel senini puudub kokkupuude borrelioosiga ehk teisisõnu - nende vereproovis ei leidu antikehi selle haiguse vastu
  • soovitav on vaktsineerida hobuseid, kes elavad puukiderohkes piirkonnas
  • vaktsineerima peab korra aastas
  • hobuseid, kes on kliiniliselt haiged, ei tohi vaktsineerida
  • hobuseid, kes ei ole kliiniliselt haiged, aga kelle vereproov on borrelia positiivne, tohib vaktsiini tootja andmeil vaktsineerida. Nendel hobustel võib vaktsiin takistada kliiniliste sümptomite avaldumist. Muu kirjanduse kohaselt võib positiivse vereprooviga hobuste vaktsineerimine olla riskantne, kuigi täpsed uurimused selle kohta puuduvad.

Märts 2012
07.märtsil jõudsin õnnelikult Eestimaale! On tõeliselt hea meel olla tagasi kodumaal ja seekord palju kauemaks kui ainult paariks nädalaks. Kuigi röntgen ja ultraheli saabuvad alles aprilli kuu jooksul siis muid teenuseid ja ka niisama nõu pakun juba praegu. Kõikide teenuste kirjeldused ja hinnakirja leiate vasakust menüüst Teenuste alt.

Olgu Triin Tohveri Hoburavi eluiga pikk ja ta karvased kliendid terved ja õnnelikud ;=)

Veebruar 2012
Jäänud on veel viimased nädalad Saksamaal. Märtsi kuu alguses sõidan koju Eesti ja loodan võimalikult ruttu oma väikse mobiilse praksise töökorda seada. Röntgen ja ultraheli jõuavad tõenäoliselt kohale alles aprilli kuu jooksul, kuid kõik muu varustus koos minu endaga peaks töökorras olema juba märtsis :) Ootan pikisilmi!

Detsember 2011

Imeilusat jõuluaega ja õnnelikku uut aastat kallid hobusõbrad !!!

Märtsist alustan nüüd juba täiesti ametlikult Eestis tööd! Ratastel hoburavi praksis röntgeni ja ultraheliga saab Eestimaa teede lahutamatuks kaaslaseks ;=)
Varsti lisanduvad siia kodulehele ka veterinaaria teenuste nimekiri ja kirjeldused!

November 2011
07.11.2011 sai pärast pikka planeerimist ja kirjatööd OÜ Triin Tohveri Hoburavi ametlikult registreeritud!! Mobiilse hobupraksise asutamise plaanid on suures joones paigas ning 2012 aasta kevadest olen püsivalt (ja jäädavalt) Eestimaal olemas. Raske uskuda, et septembris 2012 täituks mul 10 aastat Eestist äraolekut. Õnneks jääb see juubel napilt tähistamata - selle üle on mul ääretult hea meel :)
Eelmine nädal sai valmis ka Triin Tohveri Hoburavi logo! Suuur aitäh selle eest Liis Irale!


August 2011
Septembri alguses tulen nädalaks Eesti, mille üle mul nagu alati väga hea meel on :) Kahjuks on aeg Eestis seekord üpris lühike, siiski loodan ajavahemikul 5-9 September paari talli hambaid viilima ja muud vajalikku tegema tulla. Soovi korral kirjutage mulle palun e-maili peale.
Uudiseid Saksamaal vaid niipalju, et juulikuus korraldatud omanike seminar läks väga hästi. Kohale tuli ca.60 hobusearmastajat ja järelkaja oli väga positiivne. Kindlasti meeldis osalejatele, et loengute kõrvalt sai ka palju praktilisi oskusi nagu südame kuulamine või hammaste kontrollimine omandada. Teine väike uudis on see, et mu töövaldkonda kuulub sellest kuust alates ka magnetresonants uuringute läbiviimine. Meie kliiniku Hallmarq magnetresonatskaameraga saab seisval hobusel (ilma üldnarkoosita) uurida jala piirkondi, mis asuvad kannast ja randmest allpool.
Ja lõpuks ometi (tuhat vabandust viivituse pärast) on artiklite osas üleval ka kolm uut artiklit hobuste longete teemal. Üritasin lühidalt kirjeldada kõige olulisemaid ortopeedilisi probleeme, mis tagant järele polegi nii lihtne kui ma lootsin ja arvasin. Tulemus sarnaneb pigem loengu konspekti kui ilukirjandusega nagu mu ema nentis, aga loodetavasti pole siiski kõige igavam lugemine.

Juuni 2011
Aeg lendab kiiremini kui me tahaksime, kahjuks ka minu elus. Olgu see tagasihoidlikuks vabanduseks, et ma üle kahe kuu midagi uut ei ole postitanud, rääkimata artiklite lehekülje uuendamisest.
Tagantjärele veel paar uudist aprillikuisest Eesti külastusest. Kindlasti on hea uudis, mis on jäänud suurema tähelepanuta, et Maaülikooli suurlooma kliinikus töötab nüüd 5 päeva nädalas loomaarst Reet Lätti! Öövalvet veel ei ole, aga loodetavasti ei ole seegi kaugel. Uuendasin ka Reeda kontaktandmeid minu arstide nimekirjas (vaata siit).
Teine uudis, mis samuti aprillikuise Eesti külastuse ajal realiseerus, on see, et ma loodan 2012 aasta kevadest-suvest Eestisse püsivalt tagasi tulla, et lõpuks ometi kodumaal tööle hakata. Plaan ei ole küll veel raudkindel ja äriplaani koostamine on alles lapsekingades, aga kindel eesmärk on see minu jaoks ju alati olnud ja selle koha pealt ei ole midagi muutunud.
Töö uudiseid Saksamaalt niipalju, et 09. juulil korraldan ma kollegidega järjekordset omanikele mõeldud seminari: "Ka hobune, kes ei lonka, võib haige olla" (Seminari poster) Teemadeks on hobuste hammaste, kopsu- ja südamehaigused.
Minu kliinik Saksamaal otsib uut töötajat ja lubasin, et teen ka Eestis natuke reklaami. Otsitakse inimest öövalvetesse, põhilisteks tööülesanneteks on kliinikus olevate patsientide hooldus ja ruumide korrashoid. Vajalik on hea hobustega ümberkäimine ja minimaalne saksa keele oskus ning tahe keelt õppida. Siin pikem kuulutus: "Töökuulutus"

Märts-Aprill 2011
29.03 kuni 06.04 olen Eestis ja tulen selle aja sees hea meelega ka tallidesse hobuseid ravima. Teenuste nimekiri on kahjuks lühike, kuna endiselt puuduvad nii röntgen kui ka ultraheli. Aga nagu alati, viilin hambaid ja teen lonkeuuringuid (röntgenisse peab kahjuks eraldi minema...nagu Eestis kombeks).
Palun saatke mulle e-mail või helistage Eesti telefonile alates 30. märtsist!
Siiani on paigas vaid Niitvälja tallide külastus 06.aprillil!

Siin minu teenuste hinnakiri: Hinnakiri (13.03.2011)

Uudiseid veel niipalju, et eelmise kuu lõpus korraldatud veterinaaride seminar läks väga hästi. Kohale tuli ca.60 arsti ümbruskonnast (kõige kaugemad tulijad olid 200km kauguselt Luxembourgist). Tundus, et huvi teema vastu oli suur ja ettekandeid (nii minu kui külalisesineja Manfred Stolli oma) kiideti korduvalt. Nüüd sooviksin midagi sarnast korraldada ka Eestis, võibolla kutsuda kohale arste ka naaberriikidest. Täpsemaid plaane veel ei ole, aga eks kõik hea ja huvitav algabki idee tasandilt.
Märtsi keskel käisin Saksamaa suurimal ja ka ainsal hobuste hambameditsiini konverentsil: IGFP Tagung. Teemadeks oli hammaste viilmine, tõmbamine, anatoomia ja füsioloogia - labori tasandilt praktiliste näpunäideteni. Tegemist oli väga sisuka kahepäevase üritusega, paljud konverentsi osavõtjatest tegelevad igapäevaselt ainult hobuste hammaste probleemidega. Eestis poleks nii suurel spetsialiseerumisel kindlasti mõtet ja minu jaoks oleks see vist ka liiga ühekülgne. Sellegipoolest oli huvitav ja õpetlik nädalavahetus.

Veebruar 2011
Sel kuul (18.02) korraldan ma meie kliinukus (Pferdeklinik Burg Müggenhausen) hammaste teemalise seminari ümbruskonna loomaarstidele. Külalisesinejaks on minu hea tuttav Frankfurti lähistelt, Manfred Stoll, kes on juba üle kümne aasta tegelenud intensiivselt hobuse hammaste probleemidega. Minu ettekande teemaks on hambahaigusi ennetavad protseduurid. Siin ka seminari poster kõigi teemadega:
"Hambaseminar.word"
, "Hambaseminar.pdf"

Lennupilet koju on märtsi lõpuks juba ostetud. Olen Eestis 30.03-06.04!!
Hea meelega tulen ka tallidesse hambaid viilima või lihtsamaid lonkeuuringuid tegema, röntgeni ja ultraheli pole kahjuks endiselt käepärast.

Jaanuar 2011
Head ja õnnelikku uut aastat kõigile!! Luban sellel aastal olla tublim, targem ja usinam! Kindlasti on plaanis kirjutada uusi artikleid, süümepiinad ei lase varsti enam magada kui mõtlen, et viimane longete teemaline artikkel ilmus mitme kuu eest. Samuti loodan paar korda jõuda ka Eesti tallidesse. Esimene tulemine on juba kindel: 28.03- 08.04!

Alustuseks siin minu arvamusartikkel teemal "Hobuste ravimisest meil ja mujal". Artikkel ilmus ka detsembrikuu "Oma Hobus". (Vaata ka Oktoober 2010)

Detsember 2010
November möödus nii kiirelt, et esimest korda jäi isegi kodulehekülg uuendamata. Töö juures on nii palju uudist, et lisaks hambameditsiinile hakkasin intensiivselt õppima ultraheli diagnostikat (eriti vajalik just ortopeedias) ehk sain endale teise nn. spetsialiseerumise valdkonna. Jällegi uus väljakutse-väga põnev!
Lugege kindlasti Detsembri kuu "Oma Hobu"- lisaks paljudele väga headele artiklitele ilmus uues numbris ka minu arvamusartikkel teemal "Hobuste ravimine Tartu Suurloomakliinikus". Varsti panen artikli ka siia ülesse, seniks lugege aga "Oma Hobu"!
Soovin kõigile Eesti hobusearmastajatele ilusaid jõulupühi, täis soojust, armastust ja head piparkoogi lõhna!!

Oktoober 2010
10 päeva Eestis möödusid kahjuks kiirelt, nüüd jälle tagasi Saksamaal. Uuesti koju saan jõulude ajal.
23-24 Oktoober olen Hannoveris ja võtan osa praktilisest seminarist Minimaalinvasiivne transbukaalne (läbi põse) kirurgia. Tutvustatakse uut meetodit hobuse murdunud hammaste väljatõmbamiseks (seminari tutvustus)

VAATA:
- lugu Tartu Suurloomakliinikust Pealtnägijas (13.Okt.): vaata siit
- lugu Soome tudengitest, kes Eestis veterinaariat õpivad, Ringvaates: vaata siit
- artikkel Tartu Postimehes: "Kümned miljonid kroonid kulusid maaülikooli tühjale kliinikule"

August 2010
Töötan Kölni ja Bonni vahel asuvas hobukliinikus Burg Müggenhausen (www.pferde-klinik.info). Hetkel valmistume 11. septembril aset leidvaks hobuomanike seminariks. Uuele kliiniku koduleheküljele sai ka juba minu pilt ja CV üles!
Septembri teisel poolel tulen kümneks päevaks koju Eestisse.

Mai-Juuni 2010
Olen Augsburgi lähedal hobuste hambaspetsialisti, Dr.Timo Zwicki juures praktikal. Gessertshauseni loomakliinikusse (http://www.tieraerztliche-klinik.net/) tulevad hobused üle kogu Saksamaa kõikvõimalike hambaprobleemidega ja ma loodan siin järgneva kahe kuu jooksul võimalikult palju uut ja vajalikku õppida! Kuigi ma ei hakka tulevikus tegelema ainult hambahaigustega on siiski plaanis selle hobumeditsiini suunaga Burg Müggenhauseni kliinikus intensiivnsemalt tegeleda.

Aprill 2010
Olen jälle pikemaks ajaks Eestist ära. Saksamaal olles vastan aga endiselt hea meelega Teie meilidele ja aitan, kus saan! Annan kindlasti aegsasti teada, kui jälle Eestimaale tulemas olen.

Märts 2010
Märtsi lõpust-aprilli algusest lähen jälle pikemaks ajaks Saksamaale ära. Hakkan tööle ühes väga hea mainega hobukliinikus Kölni lähistel: Klinik Burg Müggenhausen (http://www.pferde-klinik.info/). Väga suurt rõhku pannakse kliinikus ortopeediale, kuid samas tegeletakse ka kõigi muude hobumeditsiini valdkondadega. Minu peamiseks ülesandeks saab olema kliiniku hambaraviosakonna ülesehitamine ja arendamine, samas hakkan tegelema ka ortopeediaga.
Loodan väga, et saan oma töölepingusse lisada punkti, mis võimaldab mul paar nädalat aastas palgata puhkust võtta, et saaksin selle aja Eestis veeta. Hoidke mulle kindlasti pöialt! 
Märtsi lõpuni (täpne kuupäev on veel lahtine) olen aga endiselt Eestis olemas ja pakun samu teenuseid, annan nõu ja aitan, kus saan. Loomulikult vastan ka ära olles hea meelega teie meilidele!

Veebruar 2010
Lendan 21.veebruaril Düsseldorfi lähistele tööintervjuule. Saksamaal olen algsete plaanide kohaselt nädal aega. Kui kõik läheb hästi, olen märtsist alates jälle pikemalt ära.
Kuni 21.veebruarini olen aga endiselt Eestis ja pakun ikka samu teenuseid.

Jaanuar 2010
Viibin hetkel Eestis kuni uue töökoha leidmiseni. Peale teoreetiliste nõuannete saan praegu pakkuda järgnevaid teenuseid:

  • longete uuring (ilma röntgeni ja ultrahelita)
    • blokaadid ja liigesesüstid
  • hammaste viilimine (elektriline viil Powerfloat)
    • hundihammaste eemaldamine
    • piimahammaste eemaldamine
  • köha, kaalukaotus ja muud sisehaigused
  • tiirude diagnostika ja ravi 

 

 

     
    Fotograaf: M. Staak